Obec Pátek




AKTUALITY:
Pátecké kamínkování pro děti i babičky
Obec Pátek  zve děti všech věkových kategorií na akci "Pátecké kamínkování pro děti i babičky". Sejdeme se v úterý...
TJ Pátek - víkendové zápasy
TJ Pátek Vás srdečně zve na víkendové zápasy.       V sobotu 10. června 2023 od 17 hodin nastoupí hráči TJ Pátek...
Obecní knihovna v Pátku - uzavření
Obecní knihovna v Pátku bude v týdnu od 12. června 2023 do 16. června 2023 zavřená. Děkujeme za pochopení.
Rybářský čtyřboj v Pátku
Český rybářský svaz MO Pátek pořádá v sobotu 24. června 2023 tradiční "Rybářský čtyřboj" v disciplínách rybolov,...
TJ Pátek - turnaj mládeže
TJ Pátek - turnaj mládeže.  TJ Pátek pořádá v soboru 3. června 2023 od 8 hodin do 17 hodin v areálu fotbalového hřiště...
TJ Pátek - víkendový zápas
TJ Pátek Vás srdečně zve na víkendový zápas.  V neděli 4. června 2023 od 10 hodin nastoupí hráči TJ Pátek „dorost“...

všechny aktuality
Obec Pátek

Pátečtí rodáci

Pátek je rodištěm vynikajících umělců: Roberta Volánka, Bohuslava Jandy a Josefa Kamila Böhma.

Varhaník a dirigent  Robert Volánek se narodil  3.června 1851 v Pátku  a zemřel 26. října 1929 v Praze. Pocházel z hudebnické rodiny. Jeho bratr Rudolf byl světoznámý kontrabasista carské opery a profesor konzervatoře ve Varšavě. V 17 letech Robert Volánek odešel do Vídně, kde se vedle krejčovského řemesla učil i hře na varhany na vídeňském ústavu Cecilského spolku. Roku 1877 byl jmenován varhaníkem českých bohoslužeb. Byl soukromým žákem dirigování Prof.Forchgotta-Tovačovského, známého skladatele a průkopníka slovanské myšlenky v hudbě. Řadu let vedl vynikající sbor Slavoj a Lumír. Roku 1892 založil zpěvácký spolek „Tovačovský“ a čtyři roky vedl i symfonický orchestr v Luhačovicích. Vedle hry na varhany byl i zručným houslistou a hrál v rodinném kvartetu, neboť téměř celá rodina byla hudebně nadaná. Je autorem několika drobnějších skladeb a úprav zejm. pro dechové orchestry. Jeho syn František  se věnoval rovněž hudbě a byl hudebním skladatelem. V osobnosti Roberta Volánka můžeme spatřit nejen nadaného varhaníka, ale i oddaného vlastence.

 

Bohumil Janda Cidlinský se narodil 1. května 1831, zemřel 25. září 1875. Vystudoval gymnázium a práva v Praze. Záhy se začal věnovat literární a překladatelské činnosti. Překládal z polštiny, ruštiny a francouzštiny, psal básně, historické novely (Jan Talafús z Ostrova, Pod Vyšehradem), které vycházely v Pražských novinách, Obrazech ze života, Zlatý klasech. Přispíval i do almanachu Máj.

 

Josef Kamil Böhm, sochař, se narodil 8. srpna 1828, zemřel roku 1862. Podle předlohy Josefa Fuhricha vytesal sochu sv. Václava, která je umístěna na prvním levém pilíři Karlova mostu. Na památku českých vojínů, padlích na bojištích uherských a italských v letech 1848 – 1849, vytvořil dle návrhu sochaře Maxe sochu ležícího lva, která je umístěna v městských sadech Na Poříčí před budovou Muzea v Praze. V přední síni kaple na Sychrově jsou čtyři Böhmovy sochy z historie francouzského rodu Rohanova, busta císaře Františka Josefa I. a kardinála Harracha. Výrazná je i socha krále Jana Lucemburského, dále socha jezdecké skupiny krále Jana a českých rytířů z boje u Kresčaku, socha Rudolfa Habsburského aj…